اخبار حاکی از این است که در برخی هیأت‌های عزاداری امام‌حسین(ع) در روزهای اخیر، برخی مداحان  فضا را مناسب دیده‌اند و به نقد سیاست‌های دولت و گوشه‌و‌کنایه‌زدن به سیاست خارجی و دیپلماسی مشغول شده‌اند؛ نمونه بارز آن در اصفهان دیده شد. در مراسم رسمی عزاداری ظهر عاشورا که...

اخبار حاکی از این است که در برخی هیأت‌های عزاداری امام‌حسین(ع) در روزهای اخیر، برخی مداحان  فضا را مناسب دیده‌اند و به نقد سیاست‌های دولت و گوشه‌و‌کنایه‌زدن به سیاست خارجی و دیپلماسی مشغول شده‌اند؛ نمونه بارز آن در اصفهان دیده شد. در مراسم رسمی عزاداری ظهر عاشورا که از سوی سازمان تبلیغات اسلامی استان در میدان نقش جهان برگزار شد، چند مداح حضور داشتند و سخنرانی یکی از آنها که دقایقی هم از شبکه سه سیمای جمهوری اسلامی به صورت زنده پخش شد، حامل طعنه‌هایی سیاسی بود.

به گزارش آنا، هنگام پخش زنده مراسم، این مداح به انتقاد از دولت و دستگاه دیپلماسی کشور پرداخت و مدعی شد در توافق هسته‌ای خط‌قرمزهای ترسیم‌شده از سوی مقام معظم رهبری رعایت نشده است. او در ادامه خطاب به مردم اصفهان که در بزرگ‌ترین اجتماع عاشورایی این شهر گردهم آمده بودند تا در مراسم عزای حسینی شرکت کنند، گفت به‌ گونه‌ای عزاداری کنند که پس از نامه اخیر رهبری درباره برجام و تذکر برخی نکات، کسانی نتوانند خطوط قرمز رهبری را نادیده بگیرند. او بدون نام‌بردن از رئیس‌جمهوری، نامه‌ روحانی در پاسخ به رهبری را «دوپهلو» خواند و در ادامه از دست‌دادن «اتفاقی» وزیر امور خارجه با رئیس‌جمهوری آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد انتقاد کرد. شبکه سوم سیما که در حال پخش زنده این مراسم در ساعت ١١:٣٠ بود، پس از این اظهارات صدای مراسم اصفهان را قطع و صدای مراسم یزد را که در گوشه دیگر صفحه تلویزیون تصویرش پخش می‌شد، جایگزین آن کرد. این در حالی بود که مواضع سیاسی مداح میدان نقش‌ جهان اصفهان علیه دولت بیش از یک دقیقه پخش شد.

هیأت رزمندگان اصفهان هم امسال غذای نذری بسته‌بندی‌شده‌ای توزیع می‌کرد که روی این بسته‌ها نوشته شده بود: «مذاکره با آمریکا ممنوع». آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی هم در سخنرانی روز عاشورای حسینی در حرم مطهر رضوی و در جمع عزاداران حسینی با اشاره به اینکه عاشورای ما باید عاشورای کاربردی برای امروز ما باشد، تأکید کرد: «لااقل سعی کنیم اگر در لشکر امام‌حسین(ع) نیستیم، جزء لشکر عمر سعد هم نباشیم و لشکر عمر سعد را به خوبی بشناسیم. حرف‌هایی که امروز بعضی جریان‌های سیاسی و سیاسیون ما می‌زنند و تمام سعادت ما را در تعامل با دشمنان خدا می‌دانند، می‌خواهند زندگی برای مردم ما بشود ارزش، به این معنا که بشویم همان ١٢٠ هزار نفر، تا زندگی ما وابسته به بنی‌امیه شود و بتوانیم فقط زندگی کنیم». محمدباقر قالیباف هم در حاشیه یک مراسم عزاداری در کنایه‌ای به دولت از جای خالی برجام اقتصادی گفته است. به گزارش ایسنا، شهردار تهران با اشاره به اینکه توافق هسته‌ای به مرحله سرنوشت‌ساز خود رسیده، گفته است: «البته من معتقدم برجام اقتصادی و برنامه رهایی از اقتصاد نفتی و دولتی به برجام هسته‌ای وابسته نبوده است؛ اما اگر با شعار هم چرخ سانتریفیوژ و هم چرخ زندگی، به وضعیت کنونی نگاه کنیم، قاعدتا مانع مدنظر دولت برطرف شده است و گردش چرخ زندگی مردم باید سرعت بگیرد». در‌این‌میان برخی شخصیت‌ها و ائمه جماعات هم از سیاسی‌شدن فضای عزاداری‌ها در این ایام گلایه کرده‌‌اند؛ مثلا حجت‌الاسلام یوسف یوسف‌پور در خطبه‌های این هفته نمازجمعه ساری از عاشورا به عنوان بزرگ‌ترین واقعه انسانی و دینی و در‌عین‌حال فرا‌جناحی یاد کرد و گفت: «این حماسه سترگ هرگز نباید وسیله‌ای برای تبلیغات سیاسی و جناحی شود». یوسف‌پور با هشدار نسبت به برخی سوءاستفاده‌ها از عزای امام‌حسین(ع) تأکید کرد: «مراسم سوگواری عاشورا را هرگز نباید به مسائل سیاسی و جناحی بیالاییم». اما به جز سخنرانان و مداحانی که در مراسم‌ عزاداری امسال گریزی به سیاست زدند، حضور اهالی سیاست در مجالس عزاداری نیز از جمله سوژه‌های خبری این روزها بود.

احمدی‌نژاد و اطرافیانشان کجا بودند؟

در روزهای تاسوعا و عاشورای امسال احمدی‌نژاد بیشتر در همان محله خودشان دیده شد. عکس‌های سلفی نارمک‌نشینان با او در هیأت محبان‌الحسین و دارالشفای نارمک در اینترنت منتشر شد؛ البته ظهر تاسوعا به مسجد ولیعصر‌(عج) چهارراه سیروس و هیأت محبان ولیعصر‌(عج) رفت و ظهر چهارشنبه، هفتم محرم، هم در محمودیه (ولنجک) دیده شد؛ درحالی‌که روح الله حسینیان، مرتضی تمدن، استاندار تهران در دولت احمدی نژاد، و بهمن شریف‌زاده هم در این مراسم حاضر بودند.

سایر سیاسیون کجا رفتند؟

قم امسال مقصد عزاداری سیاسیون بود. حجت‌الاسلام آقاتهرانی، که از نزدیکان آیت‌الله مصباح و البته نماینده تهران در مجلس است، در هیأت فاطمیون قم و مصطفی پورمحمدی و آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی هم درهیأت خادم‌الرضا قم دیده شدند. در تهران هم محمد شریعتمداری در هیأت الزهرا با مداحی عبدالرضا هلالی و منوچهر متکی در هیأت محبان فاطمه با مداحی حدادیان حاضر شدند. سرلشکر سید یحیی رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری، هم در مجمع بزرگ رزمندگان بهداری دفاع مقدس و هیأت خیریه امدادگران عاشورا حاضر شد و سخنرانی کرد. قالیباف هم در هیأت ریحانه‌الحسین غرب تهران حضور یافت. محسن رضایی هم در هیأت رایه‌العباس با مداحی محمود کریمی دیده شده است.