تهران - ایرنا - سوریه خواستار خروج فوری نظامیان ترکیه از خاک این کشور؛ آزادی کامل المیادین در شرق سوریه؛ اعلام آمادگی کردهای سوریه برای گفت وگو با دولت این کشور؛ کشته شدن نویسنده زن روس داعشی به همراه 3 فرزندش؛ عفو 120 عنصر تروریستی در شمال سوریه؛ قطع مسیرهای پشتیبانی و تدارکاتی داعش از اطراف دیرالزور؛ و خروج عناصر داعش از رقه؛ از خبرهای مهم روز شنبه این کشور است....

** یک مقام مسئول در وزارت خارجه سوریه شنبه شب گفت که جمهوری عربی سوریه، ورود یگان های ارتش ترکیه به استان ادلب را به شدت محکوم می کند و آن را تجاوز آشکار به حاکمیت ملی و یکپارچگی سرزمینی سوریه و نقض آشکار قوانین و عرف بین الملل می داند.
این مقام مسئول سوری با اشاره به این که تجاوز ترکیه هیچ ارتباطی با توافق های میان کشورهای ضامن در گفت و گوهای آستانه ندارد، بلکه برخلاف این توافقات و خارج از چارچوب آن است و نظام ترکیه باید به آن چه در آستانه مورد توافق قرار گرفت، پایبند باشد؛ تاکید کرد که جمهوری عربی سوریه خواستار خروج فوری و بدون قید و شرط نیروهای ترکیه از خاک سوریه است.

** ستاد کل ارتش ترکیه روز جمعه با صدور بیانیه ای از آغاز عملیات نظامی این کشور در ادلب سوریه خبر داد.

** شهر المیادین در جنوب شرق استان دیرالزور سوریه توسط نیروهای مقاومت اسلامی و ارتش سوریه به طور کامل از اشغال گروه تروریستی داعش آزاد شد.
وزارت دفاع سوریه امروز با اعلام تسلط بر همه محله های شهر المیادین، از هلاکت شمار زیادی از تروریست های داعش و انهدام تسلیحات و تجهیزات آن ها در جریان این عملیات خبر داد.

** با تسلط ارتش سوریه بر روستای الصالحیه در ورودی شمالی شهر دیرالزور و حرکت به سوی پل السیاسه، مسیر تدارکاتی عناصر تروریستی داعش به داخل محله های شهر دیرالزور مسدود شد.
شهر نفت خیز دیرالزور از سال 2014 در محاصره گروه تروریستی - تکفیری داعش بود و کمک رسانی به ساکنان این شهر فقط از طریق پرتاب محموله ها توسط هواپیماهای باری انجام می شد.
البوکمال تنها پایگاه داعش در شرق سوریه است که هم اکنون در تصرف تروریست ها قرار دارد.

** چهار شهروند سوری در جریان حمله خمپاره ای امروز تروریست ها به منطقه عباسیین در شرق دمشق - پایتخت سوریه زخمی شدند.

** اداره خودگردان کردی در شمال شرق سوریه با انتشار بیانیه ای از آمادگی خود برای گفت و گو با دولت این کشور درباره قابل مذاکره بودن شیوه اداره این مناطق توسط کردها خبر داد.
ولید المعلم وزیر خارجه سوریه در مسکو ، با اعلام آمادگی دولت سوریه برای گفت وگو با کردها درباره خودگردانی در چارچوب کشور سوریه؛ گفت که این مذاکرات باید پس از نابودی کامل گروه تروریستی داعش در این کشور انجام شود.

** نویسنده روسی به همراه سه فرزند خود در سفر به سوریه نزدیک مرز عراق کشته شد.
داریا ایستانکووا نویسنده ادبیات کودک روس با دیدگاه های تندرو برای سومین بار با ویلیام پلوتنیکوف بوکسور کانادایی عضو داعش ازدواج می کند که حاصل این ازدواج دختری بود که داریا به همراه این دختر و دو فرزند دیگرش از ازدواج های قبلی طی سفری به سوریه در نزدیکی مرز عراق کشته شدند.
به گزارش رسانه های روسی، وی با سفر به عراق برای گروه داعش کمک های نقدی جمع آوری می کرده است.

** مرکز روسی هماهنگی آشتی در سوریه دیروز از عفو 120 تن از عناصر تروریستی عضو گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه براساس طرح آشتی در حلب سوریه خبر داد.

** منابع میدانی از خروج عناصر داعش از محله حاوی الهوی واقع در غرب شهر رقه سوریه به سمت حومه شرقی دیرالزور خبر دادند.
پیش تر فعالان در رقه گفته بودند بر اساس مذاکرات صورت گرفته با تروریست ها، ائتلاف بین المللی به آن ها اجازه می دهد بدون سلاح هایشان و در قالب شهروند از شهر خارج شوند اما مرکز اطلاع رسانی نیروهای دمکراتیک سوریه این مساله را تکذیب کرده بود.
نیروهای دمکراتیک سوریه که از گروه های کرد و عربی تشکیل شده از خرداد ماه با حمایت واشنگتن و ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا وارد درگیری های سوریه شد.
خاورم**7074**
خبرنگار: مینا غفرانی آذر