تهران – ایرنا – تارنمای پولیتیکو روز شنبه نوشت: دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا این هفته پنج کار کرد که برای از بین بردن تمام دستاوردهای دوره هشت ساله ریاست جمهوری باراک اوباما در آمریکا، بود....

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای خبری پولیتیکوی آمریکا، نخست سازمان حفاظت محیط زیست این کشور اعلام کرد که برنامه تولید برق بدون آلودگی زیست محیطی را لغو کرده است. دوم اینکه ترامپ دو گلوله به طرف بیمه خدمات درمانی اوباما (معروف به اوباماکر) شلیک کرد شامل امضا کردن فرمان اجرایی برای اجرای بیمه خدمات درمانی ارزان قیمت و همچنین مطرح کردن برنامه های غیرجامع بیمه ای و لغو پرداخت یارانه های بیمه خدمات درمانی به بیمه شوندگان.
و ترامپ پس از آن، در روز جمعه پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تایید نکرد.
هیچکدام این کارها، به غیر از قطع اختصاص یارانه به بیمه خدمات درمانی اوباما در کوتاه مدت چیزی را تغییر نخواهد داد. لغو برنامه تولید برق پاک و یا سیاست های ابلاغی در قالب فرمان های اجرایی، مستلزم پیمودن روند اداری طولانی خواهد بود.
اکنون سرنوشت قرارداد هسته ای با ایران به کنگره احاله و از طرف دیگر پست های سیاسی داخلی دولت به افراد گوناگونی سپرده شده است که دستورهای جدیدی برای برگرداندن و نابود کردن همه میراث اوباما، ابلاغ می کنند.
اکنون ببینیم این تغییرقوانین به چه صورتی اجرا خواهد شد:
الف. آمریکا از یونسکو خارج می شود. ترامپ در هنگام کارزار انتخاباتی، علیه نهادهای بین المللی نظیر سازمان ملل متحد و سازمان تجارت جهانی حرف زد و این نگرانی به وجود آمده که او بخواهد آمریکا را از این سازمان ها خارج کند و از این طریق ضربه مهلکی به نظام بین المللی پس از جنگ دوم جهانی وارد سازد. کاری که به رغم تهدیدها و لفاظی های شدید، هنوز عملی نشده است.
وزارت امور خارجه آمریکا همین هفته اعلام کرد که این کشور در اعتراض به جانبداری سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) از فلسطین، از آن خارج می شود. یونسکو در سال 2011 فلسطین را به عضویت در این سازمان بین المللی پذیرفت که دولت اوباما را بر آن داشت طبق قانون ایالات متحده، کمک های مالی به نهادهای سازمان ملل متحد را که فلسطین به عنوان عضو بپذیرند، قطع کند. ایالات متحده 22 درصد بودجه یونسکو را تامین می کرد و در حال حاضر 550 میلیون دلار به یونسکو بدهکار است و وزارت امور خارجه این کشور می گوید دولت ترامپ تمایلی به پرداخت آن ندارد و تا پایان سال 2018 مبلغی به یونسکو نخواهد پرداخت.
آمریکا می خواهد به عنوان ناظر غیر عضو در یونسکو باقی بماند. این حرکت دارای سابقه تاریخی است. در سال 1984 رونالد ریگان رئیس جمهوری وقت آمریکا، کشورش را از یونسکو خارج کرد و در سال 2002 جرج دبلیو بوش دوباره به یونسکو پیوست و اکنون ترامپ از یونسکو خارج شده تا سازمان های بین المللی را برای اصلاح، تحت فشار قرار دهد.
اروپام**1416**1486**مترجم: صفر سرابی**ناشر: محسن شریفی**