تهران - ایرنا - رایزنی ها برای شبانه روزی شدن گمرکات مرزی ایران و ترکیه؛ بازداشت 215 تن به اتهام همکاری با گروه گولن؛ دستگیری 347 مهاجر و پناهجوی غیرقانونی در ترکیه؛ بازدید وابسته فرهنگی ایران در استانبول از مرکز تحقیقاتی قرآن کریم ترکیه؛

و دفاع اردوغان از اعزام نیروی نظامی به خاک سوریه؛ از خبرهای مهم روز شنبه کشور ترکیه است.

** محمد ابراهیم طاهریان سفیر کشورمان در آنکارا طی دیدار با جناب آشجی معاون وزیر گمرک و تجارت و رئیس کل گمرک ترکیه، آخرین وضعیت مرزهای دو کشور، راه های توسعه پایانه های مرزی و موضوع 24 ساعته شدن ساعات کار گمرکات مرزی و تسهیل در امور گمرکی و ایجاد شرایط مناسب برای ارایه تسهیلات به مسافران در گذرگاه های مرزی زمینی را بررسی کردند.
فعالیت شبانه روزی گمرکات مرزی ایران و ترکیه از جمله توافقات و تاکیدات روسای جمهوری دو کشور در سفر اخیر اردوغان به تهران بود که با سفر دو هفته پیش رئیس کل گمرک ایران به آنکارا اقدامات اولیه برای اجرای این امر آغاز شد.
ترکیه و ایران با 560 کیلومتر مرز مشترک، دارای سه واحد گمرک و مرز زمینی شامل بازرگان ـ گوربولاغ، رازی - کاپی کوی و سرو ـ اسندره هستند.

** در ادامه دستگیری و تحقیقات از عوامل مرتبط با گروه گولن، با دستور دادستان های مقیم در شهرهای استانبول، اردو، ادرینه، کایسری، قونیه و آنکارا، 215 فرد مظنون به همکاری با گروه گولن توسط پلیس ضد ترور ترکیه دستگیر شدند که در میان آن ها 63 تن از افسران سابق امنیتی نیز دیده می شوند.
ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به گولن(فتو) و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای (25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.
در کودتای 15 جولای سال 2016 (25 تیرماه 1395) ترکیه 249 تن کشته و 2 هزار و 193 تن دیگر زخمی شدند.

** ماموران امنیتی ترکیه 347 مهاجر و پناهجوی تبعه کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، سریلانکا و نپال را که قصد عبور غیرقانونی به یونان و بلغارستان و سایر کشورهای اروپای از طریق خاک ترکیه را داشتند، در شهرهای چاناک قلعه و ازمیر دستگیر کردند.
بر اساس قرارداد بین ترکیه و اتحادیه اروپا که در سال گذشته میلادی به امضا رسید، ترکیه موظف به جلوگیری از مهاجرت پناهجویان به سمت اروپاست.
سواحل ترکیه در دریای مدیترانه و به خصوص دریای اژه مابین ترکیه و یونان از جمله معابر دریایی انتقال پناهجویان و از محل های عبور غیرمجاز و پرمخاطره مهاجران به سمت اروپا و یونان محسوب می شود.

** عبدالرضا راشد وابسته فرهنگی سرکنسولگری کشورمان در استانبول با حضور در مرکز تحقیقاتی قرآن کریم ترکیه ضمن بازدید از این مرکز مهم دینی، با پروفسور علی بارداک اوغلو رئیس این مرکز گفت و گو کرد.
راشد با ابراز خرسندی از دیدار با پروفسور علی بارداک اوغلو با اشاره به ضرورت وحدت امت اسلامی با تاسی به آموزه های قرآن گفت که جهان اسلام امروز با آلام بسیار زیادی مواجه است و اختلافات درونی و اقدامات گروه های تکفیری و نیز تلاش دشمنان اسلام، ضربات مهلکی را بر امت اسلامی وارد کرده است.

** رئیس جمهوری ترکیه طی سخنانی در جمع روسای دفاتر استانی حزب عدالت و توسعه در آنکارا با دفاع از اعزام نیروی نظامی به خاک سوریه در قالب نیروهای ضامن صلح در مناطق کاهش تنش شهر ادلب، از سیاست های آمریکا در منطقه به شکل غیرمستقیم انتقاد کرد.
رجب طیب اردوغان دیروز در ادامه سخنانش گفت: ما به دلیل وجود 911 کیلومتر مرز مشترک با سوریه، همواره در معرض تهدید و تجاوز قرار داریم و هیچ کس نمی تواند به ما بگوید که چرا این کار را این گونه انجام دادید.
خاورم**7074**1144
خبرنگار: مینا غفرانی آذر* انتشار دهنده: علیرضا جباری